Muzeum Handlu, Hotelarstwa i Gastronomii w Budapeszcie

To pozycja obowiązkowa dla osób, które choć trochę interesują się tego typu tematyką. Miejsce znajduje się poza ścisłym centrum miasta, jednak podczas wizyty w stolicy Węgier warto przeznaczyć na nie 2-3 godziny.

W Muzeum możemy znaleźć kilkanaście wystaw, z czego część jest czasowa. Główna stała wystawa ukazuje zaplecze hotelarsko-gastronomiczne Budapesztu z czasów „złotego okresu” miasta, czyli przełomu XIX i XX w. Druga prezentuje rozwój węgierskiego handlu od czasów monarchii austro-węgierskiej przez okres międzywojenny, aż do czasów zapanowania międzynarodowych sieci hipermarketów. Ściany wypełnione są plakatami, broszurami, kartami menu, starymi dokumentami. Możemy zobaczyć stare zastawy, repliki hotelowego pokoju lub restauracji. Niestety większość rzeczy opisana jest po węgiersku, jednak na poszczególnych stanowiskach można znaleźć karty w języku angielskim, które opisują czego dotyczy dana prezentacja. W Muzeum można zobaczyć przedmioty ukazujące stare tradycje węgierskie związane z produkcją, sprzedażą żywności i branżą gastronomiczno-hotelarską, począwszy od starych babcinych pieców kaflowych po lady starych sklepikarzy. 

Źródło: http://www.mkvm.hu

O ile wystawy czasowe nie były dla mnie bardzo interesujące (dotyczyły sztuki współczesnej czy też nowoczesnego wzornictwa), o tyle główne ekspozycje są naprawę warte uwagi. To także ciekawa propozycja na rodzinny wypad, gdyż na terenie Muzeum znajdziemy wiele gier interaktywnych i zakamarków, które na pewno spodobałyby się dzieciom.

Kilka informacji praktycznych:

  • Do Muzeum możecie dojechać kolejką H5, która zaczyna się niedaleko Góry Zamkowej po stronie Budy. Należy wysiąść na przystanku Szentlelek ter i stamtąd iść w lewą stronę wzdłuż mostu, gdzie po kilku minutach można dojść na ulicę, gdzie Muzeum jest położone. Warto wcześniej spojrzeć na mapę, ponieważ nie jest to główna atrakcja Budapesztu, więc nie jest tak dobrze oznaczona.
  • Jeśli jesteś studentem lub osobą poniżej 18 roku życia, to w trzecią niedzielę miesiąca wstęp do Muzeum masz za darmo.
  • Aby móc robić zdjęcia w Muzeum musisz zapłacić dodatkowo 1000 forintów (ok. 14 zł), jeśli zaś masz ochotę nakręcić film – 2000 forintów (ok. 28 zł).
  • Po zwiedzaniu warto wpaść do knajpki znajdującej się obok Muzeum. Możecie tam spróbować pysznych naleśników Gundla, o których więcej przeczytacie tutaj.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s