Gdzie zjeść lunch? – wywiad z autorkami LunchMapy

Ile razy zdarzyło Wam się mieć ochotę na zjedzenie dobrego lunchu w miłej atmosferze, zamiast skonsumowania kolejnej kanapki bądź zjedzenia w pobliskim kebabie czegoś na szybko? Chcielibyście zadowolić swoje kubki smakowe, a nie wiecie dokładnie gdzie? Nie chce Wam się po kolei sprawdzać wszystkich stron restauracji z ofertą? Z pomocą przyjdzie Wam darmowa aplikacja LunchMapa, w której znajdziecie aktualne menu lunchowe w warszawskich lokalach dokładnie w pobliżu miejsca, w którym w danym czasie się znajdujecie.

DSC_6063_ind

LunchMapa to dzieło dwóch studentek Pauli i Agnieszki. O tym skąd wpadły na pomysł stworzenia nowej aplikacji i jak go zrealizowały dowiecie się z naszego wywiadu.

Skąd wzięłyście pomysł na aplikację? Jak to się wszystko zaczęło?
Jako studentki bardzo często korzystałyśmy z ofert lunchowych. Kilka razy w tygodniu umawiałyśmy się w różnych restauracjach w Warszawie, aby spróbować nowych rzeczy oraz poznać nowe miejsca. Przeglądanie wszystkich facebookowych profili restauracji, aby dowiedzieć się, co dzisiaj oferują, stawało się męczące. Wtedy pomyślałyśmy, dlaczego by nie umieścić ich wszystkich w jednym miejscu – tak zrodził się pomysł LunchMapy, a my stałyśmy się najwierniejszymi użytkownikami tej aplikacji.
Jakie miałyście wcześniej doświadczenia z branżą gastronomiczną?
Od razu kiedy skończyłyśmy liceum, zatrudniłyśmy się jako kelnerki w jednej restauracji w centrum Warszawy. Niestety nie okazała się to dobra praca dla mnie, natomiast Agnieszka przepracowała dużo czasu w ten sposób, zatrudniając się później w jednej z bardziej ekskluzywnych restauracji sushi w Warszawie. Ja zaczęłam pracę w firmie dowożącej jedzenie z warszawskich restauracji, więc można powiedzieć, że całe nasze dotychczasowe życie zawodowe kręciło się wokół gastronomii.
W jaki sposób zdobywałyście kontakty z restauracjami? Nawiązywanie współpracy przychodziło z reguły prosto, czy jednak spotykałyście na swojej drodze przeszkody? Jeśli tak to jakie?
Od razu, gdy powstał cały projekt LunchMapy, umówiłyśmy się z kilkoma managerami różnych lokali i od razu spotkałyśmy się z miłym odzewem. Po kilku dniach intensywnych poszukiwań wystartowałyśmy z 40 lokalami, które nam zaufały, a później wszystko ruszyło do przodu i tak po niedługim czasie mamy już ponad 200 współpracujących lokali, głównie z Warszawy, ale LunchMapa zaczyna działać już w Krakowie oraz Łodzi. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy działać w każdym większym mieście w Polsce, aby każdy miał szybki dostęp do menu lunchowego lokali blisko jego lokalizacji . Problemów pojawiło się stosunkowo mało, ale pamiętamy głównie jedno spotkanie na początku działania LunchMapy, kiedy jedna z managerek powiedziała, że nie mamy żadnych szans na wystartowanie z takim projektem, ogólnie mocno go krytykując, ale chyba dodało nam to tylko skrzydeł.
W jaki sposób tworzy się i wchodzi na rynek z nowym produktem? Jaką przeszłyście drogę od pomysłu do realizacji?
Na początku była to standardowa procedura – przepytałyśmy wiele osób, znajomych oraz rodziny, co myślą o takiej stronie i aplikacji, czy jest szansa, że będą jej używać. W zdecydowanej większości pomysł spotkał się z aprobatą, więc przeszłyśmy do konkretniejszych działań – nawiązanie współpracy z informatykiem, dopracowanie pomysłu, wiele testów, aż w końcu uruchomiłyśmy stronę oraz aplikację czekając na efekty.
Co uważacie za najmocniejszą stronę Waszej aplikacji?
Na pewno to, że jesteśmy pierwszą tego typu aplikacją. Z tego co nam wiadomo, nigdzie nie znajdziemy tak wielu, a co najważniejsze aktualnych propozycji lunchowych. Często spotykamy się z opinią, że jest bardzo przejrzysta i dzięki ściąganiu pozycji GPS użytkownika bardo szybko spełnia swoją funkcję. Dla nas jednym z celów była możliwość porównania menu lunchowego z innymi miejscami w okolicy lub znalezienie konkretnego miejsca, gdzie zjem dzisiaj np. domową pomidorową i mielonego. Zależy nam również, aby przekonać pracowników korporacji, że szybki lunch znajdą nie tylko w biurowej kantynie, gdzie zjedzą średnie danie z podgrzewacza, ale i w małej restauracji za rogiem z pysznym i świeżym jedzeniem.
LunchMapa ruszyła całkiem niedawno. Macie już jakieś dalsze plany na jej rozwój? 
Jasne, narazie na LunchMapie można sprawdzić aktualne lunche, niedługo wprowadzamy menu śniadaniowe, brunche oraz specjalne promocje typu happy hours po godzinach lunchowych. Chcemy żeby nasza strona była aktualna całą dobę. Mamy też inne pomysły na rozwój naszego portalu, ale narazie skupiamy się na podstawowych funkcjach i promocji.
Co mogłybyście poradzić ludziom, którzy jak Wy mają pomysł na biznes i chcieliby go wcielić w życie?
Na pewno próbować i jeszcze raz próbować. Mimo wielkiego poświęcenia oraz wielu wyrzeczeń na pewno warto. Nawet jeżeli pomysł nie wyjdzie, zostaje nam nowe doświadczenie i wszystko czego się w tym czasie nauczyliśmy. My mieliśmy to szczęście, że nasz pomysł nie wymagał dużego nakładu finansowego ale również takie, że po drodze zainteresował się nami inwestor z doświadczeniem i sukcesami w branży gastronomicznej, więc od niedawna możemy liczyć na duże wsparcie zarówno finansowe jak i cenne rady i wskazówki.

Krótko o autorkach:

Paula – studiuje Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie Warszawskim, w wolnym czasie dużo ćwiczy, podróżuje i nadrabia zaległości ze znajomymi.

Agnieszka – studiuje Zarządzanie, poza tym trenuje bieganie, interesuje się gotowaniem oraz kinem.

Link do aplikacji znajdziecie tutaj.

logoLM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s