Inauguracje roku akademickiego

Wczoraj zostałam oficjalnie studentką. W pięknej Auli Kryształowej odbyła się inauguracja roku akademickiego. Gości witał Ludowy Zespół Artystyczny Promni w strojach ludowych. Uroczystość zaczęła się hymnem Polski – chór śpiewał pięknie, aż ciarki miałam na ciele. Potem Rektor powitał wszystkich gości specjalnych, w tym rektorów i profesorów innych uczelni w Polsce, a także goszczących u nas z Białorusi i Ukrainy, mówił o osiągnięciach uczelni. W międzyczasie wyczytał osoby, które na poszczególnych kierunkach uzyskały najlepszy wynik podczas rekrutacji na studia. Osoby te wystąpiły przed sceną i wszyscy nowo przyjęci złożyli ślubowanie. Chór zagrzmiał pieśnią Gaude Mater. Później poszczególne osoby miały krótkie wystąpienia, a wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Jerzy Wilkin na temat „Epoka wielkich zmian – 25 lat polskiej transformacji„. Całość zwieńczyło wykonanie pieśni żaków Gaudeamus igitur. To tyle w skrócie. Cała uroczystość trwała niecałe 2 godziny.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto zawracać sobie głowę, przychodząc na inaugurację ogólną dla całej szkoły, odpowiem, że warto. Było elegancko, uroczyście, a z wygłoszonych słów można było wyciągnąć coś dla siebie.

Dzisiaj natomiast byłam na inauguracji wydziałowej. I tutaj podobnie hymn, powitania, sympatyczne przemówienie Pani Dziekan, ślubowanie. Oprócz tego wręczenie nagród dla osób (studentów i profesorów), które wyróżniły się osiągnięciami. Do tego wydział otrzymał grant od firmy Nestle na badania naukowe. Wkład inauguracyjny został wygłoszony przez prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza na temat „Czy prewencja nowotworów jest możliwa na przykładzie raka żołądka” i trwał jedynie pół godziny. Gdy na początku przeczytałam temat wykładu, myślałam że będzie ciężko 🙂 Ale został wygłoszony przystępnie i dobrze się go słuchało.

Po całej uroczystości studenci pierwszego roku zostali poproszeni o pozostanie, aby zapoznać się z opiekunami roku. Zostaliśmy w skrócie poinformowani o tym, gdzie przychodzić ze sprawami do załatwienia, a także o czekających nas szkoleniach: bibliotecznym i BHP, który ma (o zgrozo!) trwać 3 godziny.

Podobał mi się charakter tych inauguracji, to jak wszystko było zorganizowane. Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne. A jutro pierwsze zajęcia… 🙂

Jedna odpowiedź na “Inauguracje roku akademickiego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s