Pierwszy dzień kursu

Jestem już po pierwszych zajęciach kursu kucharskiego. Wrażenia bardzo pozytywne. Dostaliśmy fartuchy, skrypt/podręcznik z treściami ze szkolenia teoretycznego i fantastycznie opracowaną książkę „Kuchnia polska. Encyklopedia sztuki kulinarnej„. Osoby w grupie z przeróżnych przedziałów wiekowych, ja chyba pewnie najmłodsza.

Po raz pierwszy w życiu przez prawie 6 godzin bez przerwy byłam skupiona na tym co mówiła przesympatyczna (i naprawdę obeznana w temacie) prowadząca. Starałam się zapamiętać każde zdanie i wyciągnąć z niego coś dla siebie, aż od tego maksymalnego skupienia po zajęciach dostałam bólu głowy 🙂

Pierwsze zajęcia były bogate tematycznie: struktura organizacji w zakładzie gastronomicznym (czyli kto pełni jaką funkcję), czym należy się kierować przy zakładaniu własnej działalności, jak wygląda kalkulacja kosztów, procesy kulinarne na chemii w żywności kończąc. Oczywiście poruszyliśmy podstawy, gdyż wiadomo, że po kilku godzinach nikt nie stanie się ekspertem w danej dziedzinie. Jednak mimo to pewien wyraźny zarys całego obrazu to daje.

Oprócz tego prowadząca wprowadzała w swój wykład mnóstwo anegdot i opowieści z własnego doświadczenia czy różnych ciekawostek. Na przykład dowiedziałam się czym jest tonko – to jakiś czas temu była modna przyprawa wśród niektórych kucharzy. Podobna do ziarna bobu i w smaku łącząca aromat goździka, cynamonu i wanilii, lecz jak się okazuje niekoniecznie dobrze działająca na wątrobę. A np. taka gałka muszkatołowa – po zjedzeniu jej 3 łyżek będziemy po prostu „naćpani” – spożyta w dużych ilościach wywołuje halucynacje. Nigdy wcześniej o tym nie słyszałam.

Pierwszy dzień zrobił na mnie dobre wrażenie. Dużo inspiracji i fachowej wiedzy. Na razie przez cały tydzień teoria, a przez następne dwa praktyka. Zobaczymy jak to będzie, na razie jestem dobrej myśli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s